Ryki

Ryki: rocznica śmierci „Orlika”- bohatera niezłomnego

Region Pon. 28.06.2021 10:28:48
28
cze 2021

Mszą św. odprawioną 27 czerwca w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach zainaugurowano obchody 75. rocznicy śmierci majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”- legendarnego dowódcy największych zgrupowań partyzanckich na Lubelszczyźnie. Polowało na niego kilkanaście tysięcy ubeków i enkawudzistów. 24 czerwca 2009 r. prezydent RP Lech Kaczyński za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nadał „Orlikowi” Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

75 lat temu w komunistycznej obławie w Piotrówku poległ Major Marian Bernaciak "Orlik” - żołnierz niezłomny, jeden z najwybitniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego w Polsce. Dowodził w najważniejszych akcjach oddziału, takich jak udany atak na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, likwidacja milicji w Kocku i Żelechowie czy rozbicie pod Annówką dużego zgrupowania UB.  

„Do największej akcji oddziału doszło 24 maja 1945 r. pod wsią Las Stocki koło Puław. Po ataku na Puławy władze komunistyczne zdecydowały się na mobilizację wielkich sił zdolnych do rozbicia zgrupowania „Orlika”. W rejon jego działalności ściągnięto nawet broń pancerną. Tzw. Ludowe Wojsko Polskie, grupy UB i MO wspierały Sowietów. Mimo początkowego zaskoczenia odpoczywających ludzi Bernaciaka szybko udało się opanować chaos. O sukcesie partyzantów zadecydowało przypadkowe natknięcie się „Orlika” i jego najbliższego otoczenia na dowództwo zgrupowania sił komunistycznych. W krótkiej walce zginęło 17 żołnierzy NKWD i 10 funkcjonariuszy UB i MO, m.in. Naczelnik Wydziału do Walki z Bandytyzmem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie kpt. Henryk Dereszewicz. Dzięki zamieszaniu w szeregach przeciwnika partyzantom udało wyrwać się z okrążenia. Stracili zaledwie 11 żołnierzy, komuniści ponad 70. Była to jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego”- czytamy w portalu historycznym dzieje.pl.  

Po nabożeństwie przemaszerowano pod Izbę Pamięci „Orlika”, gdzie odbył się koncert patriotyczny.
28 czerwca w Zalesiu k/Ryk, gdzie urodził się Marian Bernaciak prezydent RP Andrzej Duda złoży pod pomnikiem bohaterskiego żołnierza wiązankę kwiatów i posadzi dąb pamięci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”.
WJ/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.