Diecezja siedlecka

Ryki: z młodzieżą o małej architekturze sakralnej

Kościół Pt. 01.10.2021 11:08:40
01
paź 2021

„Symbolika ołtarzy, znaczenie kapliczek”- to temat wykładu, którego mogli wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Jana Pawła II w Rykach. Dowiedzieli się również, że te małe formy architektury sakralnej są wyrazem tradycji kultury chrześcijańskiej, troski o wartości moralne i duchowe. Są także bożymi i ludowymi pomnikami, niepisaną kroniką lokalnej społeczności.

Wykładowcą był proboszcz ryckiej parafii Najświętszego Zbawiciela i pasjonat historii, ks. kan. Stanisław Chodźko, który w interesujący sposób przekazał młodym ludziom informacje o kapliczkach i figurach przydrożnych, które są arcydziełami sztuki ludowej, zachęcał także uczniów do kultywowania obrzędów, kultury, tradycji. - Często tych kapliczek naszych, czy krzyży przydrożnych nie zauważamy, bo one tak wrosły w nasz polski krajobraz, a za każdym z nich kryje się jakaś wielka historia, rodzinna, narodowa, parafialna i każde z nich jest warte zgłębienia- mówi ks. Stanisław. - Przy okazji przemyciłem parę innych tematów, żeby trochę pogłębić wiarę tej młodzieży, zainteresować ich wiarą, zachęcić, żeby poważnie do tych spraw podchodzili, żeby ta wiara kształtowała ich życie...- uzupełnia duszpasterz. Młodzież z zainteresowaniem słuchała niemal godzinnego wykładu, potem komentowali, że wiele się dowiedzieli o obrzędach, świętach i kapliczkach. - Uważam, że wykład dał wiele do myślenia i wierzę w to, że nawet połączy pokolenia. Mam nadzieję, że część dzieci zapyta swoich dziadków, swoich rodziców o najbliższe im kapliczki, i myślę, że może się z tego zrodzić jakaś współpraca między nimi, żeby te kapliczki czcić, dekorować...- artykułuje Anna Żaczek, zastępca dyrektora szkoły.

Wykład „Symbolika ołtarzy, znaczenie kapliczek” jest częścią inicjatywy „Razem przez zioła, naturę, tradycję i obrzędy”, której inicjatorką była animatorka wielu lokalnych działań Bożena Jasek- Pudło. - Czysty przypadek. Dostałam na wiosnę telefon, żebym udzieliła wywiadu o ubieraniu ołtarzy na procesję Bożego Ciała. Niekoniecznie Koła Gospodyń Wiejskich ubierają i nie moja w tym rola, więc jak najbardziej powinien się wypowiedzieć proboszcz naszej parafii, i oczywiście się wypowiedział. Nawet nasza współpracownica, pani Basia Polaszek ubiera ten ołtarz, pomaga w Domowym Kościele, jest też współpraca z Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Rykach w ramach projektu „Kultura na tak!”, gdzie są obrzędy, tradycje. To wszystko trzeba odbudowywać i pokazywać młodzieży...- puentuje pani Bożena.

Relacja Waldemara Jaronia.

POSŁUCHAJ

WJ/Ryki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.