Diecezja siedlecka

Ryki: wszyscy jesteśmy sobie potrzebni /ZDJĘCIA/

Kościół Sob. 25.09.2021 21:04:27
25
wrz 2021

-Księża potrzebują naszej modlitwy- mówią członkinie apostolatu Margaretka. - Ta modlitwa podtrzymuje nasze kapłańskie dłonie- podkreślają kapłani i dziękują za wsparcie. Przedstawiciele 29 parafii z diecezji siedleckiej, łącznie ponad 200 osób wzięło udział w II Zjeździe Apostolatu Margaretka, który odbył się 25 września w Rykach.

Istotą Apostolatu ,,Margaretka'' jest modlitwa siedmiu osób za wybranego kapłana. Jedna osoba modli się w konkretnym dniu za konkretnego kapłana konkretną, ustaloną formą modlitwy, jest nią Koronka do Ducha Świętego. Od osób podejmujących zobowiązanie wymaga się otwartości serca, wielkoduszności i wytrwałości, gdyż modlitwa w Apostolacie zostaje przyjęta na całe życie.

Chociaż do Ryk przyjechali przedstawiciele zaledwie części parafii, gdzie ruch osób modlących się za kapłanów jest aktywny, to jednak zjazd pokazał, jak dużo parafian modli się za swoich księży. Z drugiej strony spotkanie było podziękowaniem kapłanów za to, że Margaretki nieustannie są z nimi.

Modlitwa podtrzymuje nasze kapłańskie dłonie
- To bardzo ważna i istotna obecność, że modlicie się za nas, że towarzyszycie nam nieustannie, że modlicie się o powołania kapłańskie, zakonne, ale, że tak bardzo indywidualnie, w swoich modlitwach codziennych otaczacie nas, kapłanów. I my za to chcemy wam dzisiaj podziękować- mówił ks. Sebastian Bisek, diecezjalny opiekun Apostolatu Margaretka. - Ta modlitwa podtrzymuje nasze kapłańskie dłonie i pomaga nam codziennie funkcjonować i spełniać swoją posługę kapłańską. Od kilkunastu lat jestem również objęty apostolatem modlitewnym Margaretka. Ten apostolat, ta modlitwa pomaga mi w codziennym życiu, przede wszystkim pomagała mi wtedy, kiedy uległem wypadkowi. Towarzyszyła mi, dawała wewnętrzny spokój, kiedy byłem w różnych szpitalach, dawała mi również wewnętrzny pokój i w odpowiednich momentach przysyłała takich ludzi, którzy pomagali mi, którzy wspomagali mnie w mojej rekonwalescencji- podkreśla ks. Sebastian.
Ks. Tomasz Koprianiuk, zastępca dyrektora Katolickiego Radia Podlasie zaprezentował zebranym i omówił najnowsze pozycje diecezjalnego wydawnictwa Unitas, m.in. Martyrologium, czyli męczeństwo Unii na Podlasiu cz.2, która jest reprintem książki z 1905r. napisanej przez ks. Józefa Pruszkowskiego o męczeństwie Unitów na Podlasiu. Jest to zebrany przez niego z wiarygodnych źródeł opis heroizmu w wierze, którego owocem była męczeńska śmierć Unitów. Zapoznał też zebranych z innymi pozycjami wydawniczymi, które polecane są dla dorosłych i dzieci.
Nieustanna modlitwa za księży
Panie z Apostolatu Margaretka artykułowały, że w obecnym czasie, księżom potrzebne jest wsparcie i modlitwa, mówiły o swoich aktywnościach w tym względzie. – Trzeba się modlić za kapłanów. Chcemy mieć dobrych kapłanów, to musimy wziąć to w swojej ręce- zaznacza jedna z Margaretek.
Mszy św. koncelebrowanej w ryckim kościele Najwyższego Zbawiciela przewodniczył wysłannik biskupa siedleckiego, ks. dr hab. Kazimierz Matwiejuk, który w homilii powiedział m..in., że modlitwa zawsze zmienia rzeczywistość w sposób wiadomy Panu Bogu. - Wasza modlitwa, drodzy członkowie Apostolatu Margaretka jest ustawicznym pukaniem do drzwi Ojca Niebieskiego, któremu towarzyszy przekonanie płynące z wiary, że on w swoim czasie te drzwi nam otworzy, a czyni tak zawsze, gdy nasze prośby służą zbawieniu kogoś, zwłaszcza kapłana, księdza, także tego, który przeżywa kryzys, czy może porzucił kapłaństwo- mówił kapłan
Do gościnnej parafii Ryki, gdzie proboszczem jest ks. kan. Stanisław Chodźko, przyjechali przedstawiciele parafii: Świętej Rodziny w Uninie, Świętego Stanisława w Siedlcach, Najświętszego Zbawiciela w Rykach, NNMP w Domanicach, Świętej Rodziny w Śmiarach, Przemienienia Pańskiego w Łukowie, Świętej Trójcy w Borowiu, Maksymiliana Marii Kolbego w Bazanowie, Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach, Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie, siedleckiej katedry, WNMP w Białej Podlaskiej, Świętego Marcina Biskupa w Stężycy, Świętego Józefa w Siedlcach, Świętego Jana Pawła II w Siedlcach, Bożego Ciała w Siedlcach, Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Zbuczynie, Świętego Jana w Górznie, Świętej Anny w Białej Podlaskiej, Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, Świętej Praksedy w Dokudowie, Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach, Świętej Marii Magdaleny w Suchożebrach, Świętego Józefa w Trąbkach, Świętego Piusa V w Dęblinie, Świętej Anny w Zwoli Poduchownej, Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, Matki Kościoła w Łukowie.
Relacja dźwiękowa w poniedziałkowym wydaniu magazynu Dzień Dobry Podlasie na antenie Katolickiego Radia Podlasie.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.